Činjenice o reciklaži za decu
- na osnovu energije koja se uštedi kroz recikliranje jedne staklene tegle ili boce, svom računaru možeš da obezbediš neprekidan rad od 20 minuta;
- uz energiju koja se uštedi recikliranjem jedne plastične boce, sijalica od 60 W može neprekidno da radi šest sati;
- za svaku tonu reciklirane hartije možeš da sačuvaš 17 stabala drveća;
- i do 60% smeća iz kante za smeće može da se reciklira.
- od razne ambalaže zajednički napravite muzičke instrumente, recimo, gitaru od praznih kutija od papirnih maramica ili zvečke od kartonskih rolni iskorišćenih kuhinjskih ubrusa;
- plastični omotač pretvorite u prelepe dekoracije u obliku leptira i insekata;
- od kartonskih kutija od papirnih maramica i rolni od iskorišćenog toalet papira napravite moderne kostime u obliku maski robota i jednoroga;
- starom nameštaju podarite sasvim novi izgled time što ćete ga obojiti živopisnim bojama;
- od kartonskih tuba iskorišćenih kuhinjskih ubrusa napravite hranilicu za ptice, koju ćete zatim ukrasiti raznobojnim resama.
Kartonske kutije od papirnih maramica i rolne od kuhinjskih ubrusa Zewa možeš iznova da koristiš time što ćeš ih sačuvati u kanti za recikliranje, pa zatim od njih napraviti razne rukotvorine kroz aktivnosti recikliranja za decu, baš kao što su one koje navodimo u nastavku teksta.
Aktivnosti recikliranja za decu
Aktivnosti jačanja svesti o životnoj sredini za decu započinju u porodičnom domu
- Napravi užinu u kojoj ništa neće završiti u smeću. Zajednički iskoristite ostatke od ranijeg obroka i spakujte ih u višekratnu ambalažu i to u količini koju mališan zaista može da pojede. Ovim se uči važna lekcija o tome da hranu ne treba bacati, te da je plastika predviđena za višekratno korišćenje.
- Postavi odgovarajuće stepenike u blizini prekidača za svetlo tako da mališan s lakoćom može da ugasi svetlo. Pored svakog prekidača za svetlo treba nalepiti i odgovarajući dijagram, na koji može da nalepi nalepnicu svaki put kad ugasi svetlo koje u prostoriji nepotrebno gori.
- Zatvori slavinu dok pereš zube. Ovim će tvoj mališan savladati lekciju o važnosti uštede vode.
- Nabavi metlicu primerenu visini deteta. Umesto da svaki čas uključujete usisivač, podstiči svog mališana da mrve i sitno smeće pokupi metlicom i đubrovnikom.
Sprovođenje načela održivosti kad je reč o deci: na otvorenom prostoru i u prirodi
- zajednički zasadite svoje povrće i ceo ovaj poduhvat pretvorite u takmičenje u uzgajanju povrća;
- za zalivanje bašte sakupljajte kišnicu u nekom buretu;
- počnite da pravite kompost i dobro motrite da se oko njega ne sakupljaju štetočine;
- uzgajajte gliste i svakoj od njih nadenite ime;
- zasadite drvo.
Srodni članci
Kako očistiti bebi zapušen nos
Uz ovo uputstvo o tome kako da bebi očistiš nos saznaj sve što je potrebno o tome kako da bebi izduvaš nos i kako da nešto stariju decu podučiš da pravilno izduvaju svoj nos.
Virus kod beba: zašto su oči moje bebe suzne i lepljive
Oči kod beba mogu da suze iz dva razloga: zbog blokiranih suznih kanala ili zbog virusa kod beba. Nauči kako da ih prepoznaš i ublažiš bebine tegobe, ovde.
Ključni događaji u razvoju bebe: Šta možeš da očekuješ?
Otkrij sve ono što te očekuje u prve dve godine života tvog mališana kroz ovaj vodič s pregledom ključnih događaja u razvoju bebe izložen po mesecima. Klikni ovde i saznaj sve o tome.
Spisak stvari za bebu za buduće mame
Koje su to neophodne stvari koje moraš da poneseš kada izlaziš sa svojom bebom? Saznaćeš ako pročitaš naš spisak stvari za bebu za buduće mame i tate.
5 neočekivanih stavki koje treba da se nađu na tvom spisku za porodilište
Spakovana torba za bolnicu za porođaj je od ključne pomoći za novopečene mame. Naš spisak za porodilište sadrži sve što će ti biti potrebno.
Aktivnosti s bebama: predlozi igara za uzrast do godinu dana
Tragaš za onim aktivnostima koje možeš da obavljaš s bebom? Klikni ovde i otvori spisak aktivnosti s bebama, prema njihovom uzrastu, u kojima može da učestvuje čitava porodica.